telefon:  773 222 996 E-mail:  info@zdravemisto.cz

glykogen

Glykogen

[ig_row][ig_column span=”span12″][ig_text ]

Glykogen představuje polysacharid, ze kterého tělo v případě potřeby čerpá energii. Vnímejte ho jako určitou zásobárnu energie, která je svojí kapacitou omezena. Průměrný člověk dokáže uložit ve formě glykogenu mezi 250 – 450g energie. Existují dvě místa, kde je uložen, a to v jaterních a svalových buňkách. 

Vzhledem k tomu, že sportovci disponují větším množstvím svalové tkáně, je jejich schopnost uložit energii mnohem větší. Jejich glykogenová kapacita může dosahovat až dvojnásobného množství, než je tomu u nesportující populace. Z celkového množství glykogenu v organismu připadá jedna třetina na játra a zbylé dvě třetiny na svalovou tkáň.

Skutečnost, že je glykogen ukládán do více míst, není náhodné. Glykogen uložený v játrech slouží především pro vyrovnání hladiny krevního cukru. V momentě, kdy se krevní cukr dostane pod svojí optimální hladinu (kolem 50 mg/dl), nastává stav tzv. hypoglykémie, která se vyznačuje nepříjemnými příznaky, jako jsou závratě, bolesti hlavy, poruchy pozornosti aj. V extrémním případě může dojít i k porušení činnosti mozku, který na rozdíl od ostatních částí těla využívá glukózu zdaleka nejvíce.

První signál o nedostatku krevního cukru v organismu, dostanou nervové buňky (glukoreceptory), jež jsou velmi citlivé na hladinu glukózy. Hlavní úlohou těchto receptorů je hlídat, aby mozek měl stálý přísun energie. V případě, že obdrží signál o nízké hladině krevního cukru, pošlou impulzy s touto informací nadledvinkám, které díky adrenalinové reakci způsobí zmobilizování uloženého cukru v játrech a s pomocí slinivky (vyplaví hormon inzulín) dojde k vyrovnání hladiny krevního cukru. Oproti tomu glykogen uložený ve svalové tkáni, zásobuje svaly okamžitým zdrojem energie. Věděli jste: že pro zajištění optimální hladiny krevního cukru je zapotřebí hořčík?

   [/ig_text][/ig_column][/ig_row]

Leave your comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *